CO2-pris i offentlige projekter konsistent med 70-procentsmålet
Siden Klimarådets udgivelse er CO2e-prisen i Finansministeriets nøgletalskatalog blevet justeret til 686 kr. (2026-priser) pr. ton CO2e i 2030 inden for kvotesektoren og 1.409 kr. uden for kvotesektoren. Det fremgår af opdateringen fra juni 2026. I nøgletalskataloget er der derudover en sti for Klimarådets CO2e-pris til brug for følsomhedsanalyser. I dette forløb er prisen 1.541 kr. (2026-priser) pr. ton i 2030. Der er altså delvist taget højde for Klimarådets anbefaling, og den vurderes derfor at være delvist fulgt.
CO2e-prisen bør afspejle marginalomkostningen ved at nå Danmarks dyreste forpligtede reduktioner af drivhusgasudledninger. Dermed skal omkostningen afspejle den højeste marginale omkostning ved at nå enten Danmarks nationale klimamål eller Danmarks forpligtede drivhusgasreduktioner i EU-regi afhængig af hvilken forpligtelse der har de største marginalomkostninger. I Finansministeriets nyeste nøgletalskatalog er prisen uden for kvotesektoren fastsat efter de marginale reduktionsomkostninger for at indfri EU’s 2040-klimamål.
Princippet i Klimarådets anbefaling tilsiger desuden at prissætningen skal afspejle marginalomkostningerne ved forskellige klimamål over tid. Det vil sige, at CO2e-prisen bør afspejle marginalomkostningen ved at nå Danmarks nationale klimamål, også efter 2030. Den nye regering har i regeringsgrundlaget fastsat et mål for 2035 på 85 pct. Målet er endnu ikke skrevet ind i klimaloven. CO2e-prisen i 2035 bør således afspejle marginalomkostningen ved at nå det mål, ligesom prisen i 2050 i princippet bør afspejle marginalomkostningen ved at nå 2050-målet. Prisen mellem årene kan fx følge en lineær sti.
Anbefalingen er derfor gældende med modifikationer:
Status = gældende med modifikationer.